طلایی: به افضلی در کرمانشاه هم مربیگری نمی‌رسد چه برسد به تیم ملی

طلایی: به افضلی در کرمانشاه هم مربیگری نمی‌رسد چه برسد به تیم ملیتاریخ انتشار : دوشنبه 9 خرداد 1401 - 13:17
علیرضا ده بزرگی علیرضا ده بزرگی
مشاهده پروفایل
392 مشاهده
مربی سابق تیم ملی کشتی آزاد گفت: آقایانی که دنبال اخلاقیات هستند، چطور فردی که ۶ ماه است مربیگری را آغاز کرده به عنوان مربی به تیم ملی دعوت کرده‌اند؟

محمد طلایی در گفت‌وگو با میزان، در واکنش به صحبت‌های رضا افضلی، ملی‌پوش سابق کشتی آزاد و بی‌احترامی به مربیان سابق تیم ملی اظهار داشت: ادعا کردن غلط است، برخی مدعی هستند که صاحب سبک هستند. هر کسی ادعا می‌کند باید خودش جوابگو باشد. یکی از ایرادات این است که افضلی خودش می‌گوید ۶ ماه است وارد عرصه مربیگری شده، در حالی‌که چنین اتفاقی برخلاف ادعای اجرای چرخه انتخابی آقایان است. قبلاً هم گفته بودم که این چرخه را آن قدر می‌چرخانند تا آن فردی که دوست دارند انتخاب شود. به هیچ وجه چرخه این آقایان را قبول ندارم. همان طوری که به فرایند قبلی تیم ملی انتقاد داشتم چون در حال آزمون و خطای این طرح بودند.

مربی سابق تیم ملی کشتی آزاد اضافه کرد: روی هم رفته طرح فرایند، یک اصول و حرکتی بود که شروع شده بود و داشت به نتیجه می‌رسید و حتی تاوانش را برای اولین بار من دادم و با افتخار هم پایش ایستادم. سوال اینجاست که چطور شما یک مربی که ۶ ماه است مربیگری را شروع کرده را به تیم ملی آوردید؟ این نشان‌دهنده این است که بله قربانگو به شما می‌خورد. پارسال به من فشار می‌آوردند که کشتی‌گیری که حتی وزن کشی نکرده بود را در انتخابی مجوز بدهم، اما زیر بار نرفتم و گفتم فقط نفرات اول.

وی ادامه داد: رئیس فدراسیون بعداً پشت من را خالی کرد؛ به خودش و خدایش مربوط است. رئیس فدراسیون به من گفت ما فقط دنبال حق هستیم و کاری به مدال نداریم. در سبک وزن سعی داشتند تا یک کشتی‌گیر آملی را وارد اردو کنند که من زیر بار نرفتم. حتی در یک اردو من نمی‌دانستم و اسمش را دادند و من برای اردوی بعدی اسمش را خط زدم. من ایمانم را نفرختم؛ اگر قرار باشد حق بچه‌های مردم را بخورم چه می‌شود؟

طلایی تصریح کرد: یکی مثل ماشالله حسینی که از بهترین کشتی‌گیران و مربیان کرمانشاه است، افضلی را ساخته، اما ادعایی ندارد، اما افضلی که ۶ ماه است وارد مربیگری شده چنین مطالبی را بر زبان می‌آورد هر چند که من می‌دانم این حرف‌های خودش نیست و به او دیکته کرده‌اند که چه بگوید. افضلی باید از خودش بپرسد حسینی که مرا ساخته چرا در طول این سال‌ها نتوانسته مربی ملی شود، اما او بلافاصله بعد از خداحافظی مربی تیم ملی شده است. آن شخصی که ادعا می کند صاحب سبک است مربی خامی مثل افضلی را از بین می‌برد و آنها را وادار می‌کند که به بزرگانی مثل رسول خادم، علیرضا رضایی و بقیه توهین کند. این فرد در آینده آسیبش را در جامعه کشتی خواهد دید.

وی ادامه داد: این خودش یک سبک است که به قدیمی‌ها بی‌احترامی کنند و مربی که دوست دارد مربیگری کند را هم خرابش می‌کنند. با این کارها هر ۲ جا را خراب کردید؛ حرمت این بچه را با بی‌احترامی به مربی‌اش از بین بردید، اما مردم بهترین قاضی هستند.

قهرمان کشتی جهان با اشاره به اینکه با این تفاسیر معنی چرخه هم مشخص شد، گفت: آقایانی که دنبال اخلاقیات هستند، چطور در این چرخه فردی که ۶ ماه است مربیگری را آغاز کرده به عنوان مربی به تیم ملی دعوت کرده‌اند؟ در استان کرمانشاه هم این فرد به عنوان مربی انتخاب نخواهد شد چه برسد یه تیم ملی. نمی‌دانم برداران محبی نظرشان نسبت به این آدم چه بوده است؟ محبی‌ها آدم‌هایی نیستند که به این سادگی حق را از حقدار بگیرند و این گونه مربی به تیم ملی معرفی کنند.

وی با اشاره به اینکه کسی که ادعا می‌کند خدا محور جلو می‌رود و دنبال عدالت است باید جوابگو باشد، گفت: پهلوانانی همچون رسول خادم، علیرضا رضایی و کادر فنی قدیم تیم ملی با چنین صحبت‌هایی زیر سوال نخواهند رفت. الان هم هر چه مدال کسب می‌شود مربوط به فدراسیون خادم است. دیگر این موارد را خودم شاهد و ناظر بودم. مردم قضاوت کنند که محمد طلایی چقدر زحمت کشید و با امثال حسن یزدانی از رده نوجوانان کار کرده است.

طلایی در پایان خاطرنشان کرد: شما کسانی که با رسول خادم کار کردند را برکنار کردید. اگر طبق چرخه و عدالت می‌خواستید کار کنید باید مربیانی همچون حسن رحیمی و کمیل قاسمی در تیم ملی باشند. آیا این مربیان محق ترند یا افضلی؟ احتمالاً چرخه‌شان نیم چرخ هم نیست و به چرخ هم نمی‌رسد. اگر توانستید کسی مانند رضایی بیاورید که در جوانی عباسی جدیدی را شکست داد، اما گفتند جوان است و به مسابقات اعزام نشد، سال‌ها در سنگین وزن تحمل کرد تا به حقش برسد، حق دارید. رضایی سال‌ها تحمل کرد تا به حقش برسد، اگر نمونه‌ای مانند رضایی پیدا کردید، هم از نظر اخلاقی و هم فنی، بیاورید بعد چنین فردی را نقد یا تخریب کنید.