تورنمنتی که فقط نام تختی را یدک می کشد

تورنمنتی که فقط نام تختی را یدک می کشدتاریخ انتشار : چهارشنبه 18 خرداد 1401 - 21:24
یونس همیالی
مشاهده پروفایل
150 مشاهده

تورنمنتی که فقط نام تختی را یدک می کشد ۱- در دوره ریاست دکتر سرهنگ محمد آهنچی کرمانشاهی (نایب قهرمان کشور سال ۱۳۲۹) بر ریاست فدراسیون کشتی، اواخر اسفند ماه سال ۱۳۴۳ رقابت های چند جانبه‌ای را بین تیم‌های شوروی، ژاپن، بلغارستان، عراق و ایران را در تهران برگزار نمود. همین این امر موجب گردید

تورنمنتی که فقط نام تختی را یدک می کشد

۱- در دوره ریاست دکتر سرهنگ محمد آهنچی کرمانشاهی (نایب قهرمان کشور سال ۱۳۲۹) بر ریاست فدراسیون کشتی، اواخر اسفند ماه سال ۱۳۴۳ رقابت های چند جانبه‌ای را بین تیم‌های شوروی، ژاپن، بلغارستان، عراق و ایران را در تهران برگزار نمود. همین این امر موجب گردید متولیان ورزش کشور و صاحب نظران درصدد برآیند تا از میراث گرانبهای بدست آمده از حضور در جام های تفلیس، دان کولف و این تورنمنت چند جانبه چهارمین کشوری باشند(بعد از شوروی، بلغارستان و ایتالیا) که طرح برگزاری تورنمنت بین المللی به اجرا بگذارد. تا اینکه سید محمد خادم حقیقت رئیس وقت فدراسیون، اولین دوره کاپ بین المللی تهران در روز جمعه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۴۵ ( ۱۹۶۷ میلادی) با شرکت تیم های شوروی، بلغارستان، پاکستان و ایران در سالن پارک شهر کلید زد و تا یازدهمین دوره آن در تاریخ سه شنبه ۱۹ آذرماه سال ۱۳۵۶ در سالن دوازده هزار نفری مجموعه آزادی برگزار گردید. اما چهارشنبه دهم آبان ماه سال ۱۳۵۷ فدراسیون کشتی برای برگزار شدن دوازدهمین دوره این تورنمنت تدارک وسیعی دیده بود. تیم های شوروی، کره جنوبی، چکسلواکی، مصر، افغانستان و بلغارستان وارد کشور شدند. اما در بحبوبه راهپیمایی‌های مردم برعلیه حکومت وقت، ۳۷ کشتی‌گیر اردو را ترک نمودند و به صف مردم پیوستند. سید محمد خادم ناگزیر شد یک روز قبل از آغاز رقابت ها تعطیلی آنرا رسماً اعلام نماید تا برای همیشه این آوردگاه به بایگانی تاریخ سپرده شود.

۲- قصه جام تختی از کجا آغاز شد. شاید خیلی ها آن را در ذهن به یاد نداشته باشند. بعد از پیروزی انقلاب در دوران تصدی حسین شاه‌ حسینی اولین رئیس سازمان تربیت‌بدنی و محمدعلی صنعتکاران در فدراسیون کُشتی، رقابت ها به چرخه حرکت افتاد و کاپ بین المللی تهران به جام پهلوان غلامرضا تختی تغییر نام پیدا کرد. نخستین دورۀ آن در روزهای ۲۹ و ۲۸ تیرماه ۱۳۵۸ به میزبانی ساری با حضور ۹۳ کُشتی گیر از استان های مختلف و بدون تیم های خارجی برگزار شد. در حالیکه یک هفته قبل از آن زنده یاد منصور رحیمی ها جایگزین صنعتکاران بعنوان سرپرست فدراسیون منصوب شده بود. در گذر زمان سلیقه‌های مختلف روسای فدراسیون موجب شد که این رقابت ها با عناوین گوناگون تغییر نام یابد؛ از جام تختی گرفته تا جام ۲۲ بهمن. این کارزار، چهار دوره در سال های ۱۳۸۱،۱۳۸۶، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۹ برگزار نگردید همچنین سال های ۱۳۶۳، ۱۳۸۲، ۱۳۸۷ و ۱۳۹۲ دو بار برگزار شد. با این احتساب از سال ۱۳۵۸ تا ۱۴۰۰ تاکنون چهل و سه دوره انجام شده است. علی اکبرنژاد با ۱۹ دوره (۱۳۶۲ تا ۱۳۸۲)  حضور در جام تختی رکورد دار محسوب می شود. محمد حسین محبی با ارمغان ۸ مدال زرین طلا (۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷) پرافتخار ترین کشتی گیر است  و در جدول برترین کشتی گیران خارجی، مالخاز مرمانیشویلی از شوروی با ۴ عنوان قهرمانی (۱۳۵۹ تا ۱۳۶۴) در صدر قرار دارد.

۳- تورنمنت پهلوان غلامرضا تختی در دهه شصت و هفتاد بر بلندای تاریخ ایستاد. این اکسیر بی‌نظیر کُشتی در اوج سختی‌ها و مشقت‌ها امید‌بخش بود. همین لحظه ها برای مدت زمان کوتاه، دردهای زندگی را به فراموشی سپرد، التیام بخشید و به دایره خوشبختی بوسه عاشقانه زد. فریاد لیاقت و شایستگی‌اش با حضور ستارگان و نام آوران کُشتی جهان و المپیک گوش‌ها را تسخیر کرد. اما همه آنها فراموش و آرام آرام به زیر برف نسیان مدفون شدند. چرا که در طی دو دهه اخیر با بی تدبیری مسئولان، برنامه ریزی های اشتباه، بهانه های رنگارنگ و نمایش های توخالی باعث گردید طعم رسیدن به رویاهای زیبا به مانند سال های ابتدایی این آوردگاه هرگز لمس نگردد و موجب آزار روحی و جسمی برای علاقه مندان و شیفتگان این عرصه فراهم شود. آنچه امروز می بینیم و می شنویم تنها بیان حقیقتی است که باید آن را به گونه ای که هست باور کنیم. نه کمتر و نه بیشتر. از رئیس فدراسیون انتظار می رود با همه وجود این سرمایه را قدر بداند و بیشتر از اینها حواسش به آن باشد. وظیفه‌ تاباندن نور بر زوایای تاریک و پنهان ابهام بر عهده داشته باشد. قدم‌ها برای این کار در مسیر درست به تدریج برداشته شود تا مزه تلخ دیگری تحمیل نشود و گرد و غبار غصه از دل تاریخ آن پاک شود.

    برچسب ها :

    ناموجود