کشتی آزاد جام تختی

اختصاصی| سایه روشن های کُشتی آزاد جام تختی

اختصاصی| سایه روشن های کُشتی آزاد جام تختیتاریخ انتشار : یکشنبه 22 خرداد 1401 - 12:35
یونس همیالی
مشاهده پروفایل
653 مشاهده
چهل و چهارمین دوره رقابت های جام پهلوان غلامرضا تختی که یکی از مراحل چرخه تعریف شده انتخابی برای حضور در رقابت های جهانی ۲۰۲۲ بلگراد است طی روزهای ۱۹ و ۲۰ در تنکابن مازندران برگزار شد.

 

می توان گفت مهم ترین دستاورد این آوردگاه  نمایش تحسین برانگیز کشتی گیران جوان بود که باعث شد شهر شمالی کشور تبدیل به محل خودنمایی و ظهور ستاره های آینده کشتی این سرزمین شود. البته این مسابقات حاشیه هایی هم به دنبال داشت؛ از اجازه ندادن به خانم مرضیه دارابی خبرنگار باسابقه کشتی برای ورود به محل رقابت ها، اعتراض تیم ارمنستان به خاطر دیسکالیفه شدن آندرسیان کشتی گیر ۷۰ کیلوگرم که منجر به درگیری با تماشاگران و تعطیلی رقابت ها برای چند دقیقه شد تا اعتراض شدید مهدی هاشمی دارنده مدال برنز نوجوانان و زیر ۲۳ سال جهان در فینال فوق سنگین به خاطر مساله داوری که کشتی را نیمه تمام رها کرد و به خاطر همین موضوع از جدول مسابقات حذف شد.

بهمن ماه ۱۳۶۷ به میزبانی ساری آخرین مدال طلای خراسان در وزن اول تصاحب شد؛ ناصر زینل نیا با غلبه بر نورعلی قلی زاده بر سکوی قهرمانی وزن ۴۸ کیلوگرم قرار گرفت. سرانجام احمد محمدنژاد جوان دارنده مدال برنز رقابت های زیر ۲۳ سال جهان، به این کابوس تلخ که بیش از سه دهه از آن می گذشت، خاتمه داد؛ آن هم در وزن ۵۷ کیلوگرم که امروزه وزن اول به حساب می آید و با حضور اکثر مدعیان از حساسیت ویژه ای برخوردار است. وی توانست با غلبه بر علیرضا گودرزی، مانئول خندزرتسیان ارمنی، رضا مومنی و در فینال مقابل سرسخت ترین رقیب خود علیرضا سرلک نایب قهرمان ۲۰۲۱ جهان به این عنوان برسد. او برخلاف پیش بینی ها با اتخاذ تاکتیک مناسب و با تسلط در زیرگیری از پای راست حریف، عطش سیری ناپذیر برای موفقیت را به نحو شایسته ای به منصه ظهور رساند. رضا اطری که چند سال در گرداب خلاصی ناپذیر ناکامی در رقابت های المپیک و جهانی در وزن ۵۷ کیلوگرم گرفتار شده بود به یک وزن بالاتر آمد تا شانس کسب تصاحب دوبنده وزن دوم برای آوردگاه بلگراد را داشته باشد تا روزی به آرزوی گمشده خود برسد و سرانجام موفقیت را در آغوش لمس کند. رضا با اندوخته از آن مسابقات، اجازه هنرنمایی به آرسن هاراتونیان ارمنی صیاد مدال برنز جهانی اسلو را نداد و تا سرحد مرگ جنگید به شکلی که استقامت بدنی اش تحت فشاری طاقت فرسا در آستانه متلاشی شدن قرار گرفت. اطری همچنین مقابل مجید داستان در پیکار نهایی از آخرین بارقه های امید، همه تلاشش را به کار گرفت تا از این نبرد مشکل در وزن ۶۱ کیلوگرم سربلند خارج شود.

در غیاب رحمان عموزاد در وزن ۶۵ کیلوگرم، شانس نخست قهرمانی روی بلیت مرتضی قیاسی ملی پوش کشورمان در المپیک توکیو اختصاص داده شد. مرتضی تا قبل از دیدار پایانی در سه مبارزه با شرایط آمادگی مطلوبی روی تشک حاضر شد، اما در فینال برابر وازگن توانیان که سال گذشته در جهانی زیر ۲۳ سال صاحب مدال نقره شده بود، در حالی که از کشتی گیر ارمنی جلو بود در یک لحظه به خاطر سهل انگاری و نگاه به داور برای اعتراض، قافیه نبرد را واگذار کرد. از دست دادن این فرصت طلایی برای اثبات جایگاه خود، ممکن است افسوس آن را برای رسیدن به دوبنده جهانی بلگراد برای همیشه در ذهن او باقی بگذارد. به نظر می آید با این نگرش و شیوه مبارزه، اهداف ترسیم شده او برای رسیدن به سرمنزل مقصود مسیر پیچده ای در پیش خواهد داشت.  مدال طلا وزن ۷۰ کیلوگرم به امیرمحمد یزدانی رسید. درخشش او در تورنمنت یاشار دوغو ترکیه و امروز در این کارزار خیلی از کشتی دوستان را به این باور رسانده که نایب قهرمان جهانی اسلو یک بار دیگر می تواند روی سکو دنیا قرار گیرد. بی شک امیرمحمد معیارهای تازه ای از توان خود در این وزن به دست آورده و اگر قدر این نکته را بداند، حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت به شرطی که هدفمند تلاش کند و دچار حاشیه نشود.

تکرار مبارزه مرحله یک چهارم نهایی قهرمانی کشور وزن ۷۴ کیلوگرم در گرگان بین محمدصادق فیروزپور و حامد رشیدی، این بار در فینال تورنمنت جام تختی برگزار شد که مانند آن رقابت فیروزپور سربلند از میدان خارج شد؛ با نتیجه میلی متری یک-یک. با این حال اتخاذ شیوه احتیاطی از سوی هر دو ناامیدی عمیقی به وجود آورد. جدالی بی روح و بدون هیجان که حداقل انتظارها را برآورده نکرد. کشتی گیر برنده باید بداند در میادین بزرگ و نبردهای نزدیک به هم جسارت، جنگندگی و حرکت رو به جلو سند برتری را امضا می کند.  قبل از آغاز رقابت های وزن ۷۹ کیلوگرم کسی فکرش را هم نمی کرد که کشتی گیری بتواند خطری را متوجه محمد نخودی کند اما نایب قهرمان ۲۰۲۱ جهان در مصاف با امیرحسین کاووسی و علی غلامی مبارزه نفس گیری تجربه کرد و در نهایت با اتکا به قدرت ذهنی در مدیریت لحظه های حساس راهی فینال شد. او با مبارزه ای هدفمند و هوشمندی در اجرای چند بارانداز از سد مصطفی قیاسی گذشت تا در مرحله آخر چرخه انتخابی با علی سوادکوهی صف آرایی کند.

علیرضا کریمی بعد از وقفه ای طولانی و دوری از میدان رقابت به علت آسیب زدگی زانو، اسفند ماه سال گذشته در انتخابی جام تختی با غلبه هادی وفایی پور مجوز حضور در رقابت های وزن ۸۶ کیلوگرم این کارزار را به دست آورد. دارنده مدال نقره و برنز جهان در این آوردگاه برای پیروزی از هیچ تلاشی مضایقه نکرد و با تمهیدات فراوان یک بار دیگر استعداد و خلاقیت خود را به سایر حریفان تحمیل کرد تا عدالت فنی رعایت شود. حالا همگان مشتاقانه منتظر ضیافت باشکوه وی با ستاره آسمان کشتی ایران و جهان حسن یزدانی هستند.  در وزن ۹۲ کیلوگرم مهدی حاجیلوئیان که نقره جهانی جوانان ۲۰۲۱ را در کارنامه دارد با چهره آرام و مصمم که خبر از اراده ای آهنین و عزمی راسخ برای تحقق خواسته هایش داشت گام بر روی تشک نهاد. با تبحر خاص در اجرای فن زیبای فیتیله پیچ و فیتیله بارانداز همچون گردبادی سهمگین حریفان نگون بخت را درهم پیچید تا در فینال با احمد بذری سرشاخ شود. بذری که طی چند مرتبه به پاهای این کشتی گیر همدانی رسید اما هر بار با استراتژی اشتباه در تکمیل فن خود به بن بست خورد و در ثانیه های آخر اسیر زیر دوخم حاجیلوئیان شد. باید منتظر نظر کمیته فنی ماند تا برای فرد منتخب این وزن بین امیرحسین فیروزپور و کامران قاسمپور تصمیم بگیرد. اینکه انتخابی برگزار می شود یا اتخاذ تصمیم دیگری.

مجتبی گلیج که در زادگاه خود از حمایت پُرشور تماشاگران سود می برد برای رسیدن به مدال طلای وزن ۹۷ کیلوگرم حریفان دندان گرد را پشت سر گذاشت و سختی های زیادی به جان خرید؛ در نیمه نهایی مقابل دانیال شریعتی با امتیاز ۶-۴ و امیرعلی آذرپیرا قهرمان جوانان جهان در فینال با نتیجه ۲-۱ به پیروزی رسید. درخصوص مدال آور جهانی ۲۰۲۱ اسلو، این نکته حائز اهمیت است که این کشتی گیر به واسطه پُرنفس بودن و قدرت بدنی بالا از ثانیه های نخست تا آخرین لحظه های نبرد هر کشتی گیری را خسته می کند اما برای بهره مندی بیشتر از این مزیت باید روی زیرگیری ها توجه بیشتری قرار دهد تا روزهای درخشانی برای خود رقم زند. امیررضا معصومی با هفده سال، فرزند فردین معصومی عضو سابق تیم ملی و دارنده مدال نقره و برنز دنیا شایستگی هایش را با نمایش چشم نواز و با اعتماد به نفس به خوبی نشان داد تا مانند شهابی درخشان در کشتی کشور متجلی گردد. زیرگیری، قوس کردن ها، کار کردن دست ها با قدرت شگفت انگیز و برخورداری از فیزیک مناسب بدنی او را به پدیده ای گرانبها مبدل نموده که می تواند در کنار امیرحسین زارع در فوق سنگین، آینده این وزن در میادین مهم بین المللی را تضمین نماید. از وجد و نشئه حاصل از قدرت نمایی دارنده مدال طلای نوجوانان ۲۰۲۱ جهان سر بر آسمان می ساییم اما او برای رسیدن به قله ها مرتفع باید در مسیر درست با اندیشه های راه گشا حرکت کند و اسیر حاشیه ها نگردد تا به سرنوشت قهرمانان نام آور که در رده سنی نوجوانان و جوانان خوش درخشیدند اما در بزرگسالان توفیقی حاصل نکردند، دچار نشود.

    برچسب ها : ،