دفاعیه فردین از پسرش؛ کشتی همین است/ وقتی داور سوت می‌زند مسابقه آغاز می‌شود

دفاعیه فردین از پسرش؛ کشتی همین است/ وقتی داور سوت می‌زند مسابقه آغاز می‌شودتاریخ انتشار : دوشنبه 23 خرداد 1401 - 16:23
علیرضا ده بزرگی علیرضا ده بزرگی
مشاهده پروفایل
322 مشاهده

روزنامه اعتماد

عنوان‌دار کشتی آسیا و جهان می‌گوید پسرش در فینال جام تختی هیچ گونه رفتار غیر پهلوانی از خودش نشان نداده و صرفا از لحظه‌ها استفاده کرده است.

چهره جدید کشتی ایران که در مسابقات جام تختی رو شد امیررضا معصومی ۱۷‌ساله است. پسر فردین معصومی عنوان‌دار سابق آسیا و جهان در سنگین‌وزن. امیررضا موفق شد در جام تختی که چند روز پیش در تنکابن برگزار شد به مدال طلا دست پیدا کند. او در این راه موفق شد کشتی‌گیران عنوان‌دار ایران و آسیا و جهان در رده‌های سنی مختلف را شکست دهد. امیررضا حالا وارد جرگه ژن خوب‌های واقعی ایران اضافه شده. جایی که نفراتی مثل احمدرضا و امیر عابدزاده، عسگری محمدیان و محمدحسین محمدیان و نفرات دیگر حضور دارند.

قهرمانی امیررضا معصومی علاوه بر اینکه نویدبخش معرفی یک چهره جدید در سنگین‌وزن بود حاشیه‌های زیادی هم به همراه داشت. در مسابقه فینال امیررضا مقابل مهدی هاشمی مدال‌آور رده‌های سنی مسابقات جهانی قرار گرفت و دو هیچ از حریف پیش افتاد. در اوسط مبارزه هاشمی در اعتراض به آنچه ضربه زدن حریف عنوان کرد لحظه‌ای ایستاد و به داور نگاه کرد اما امیررضا کشتی‌اش را متوقف نکرد و با یورش به هاشمی دو امتیاز دیگر از او گرفت. این پایان کار نبود و بعد از بازگشت دو کشتی‌گیر به وسط تشک و بعد از سوت داور هاشمی که همچنان مشغول برانداز داور بود با یورش دیگری از سوی امیررضا مواجه شد و دو امتیاز دیگر از دست داد. اعتراض مربیان هاشمی هم راه به جایی نبرد و این کشتی‌گیر به قهر تشک کشتی را ترک کرد و دیسکالیفه شد. بعد از این مسابقه جنجال زیادی در مورد جوانمردانه بودن رفتار امیررضا در فضای رسانه‌ای و مجازی شکل گرفت و برخی از کشتی‌دوستان با تقبیح رفتار هاشمی عنوان کردند امیررضا هم باید با منش پهلوانی کشتی‌ می‌گرفت. در این باره فردین معصومی مصاحبه ای انجام داد که در ادامه می خوانید:

*واقعیت امر من زیاد دنبال نکردم مسابقات را چون اصلا الان توی کشتی نیستم و پیگیر هم نیستم. فقط شنیدم که امیررضا اول شده…

*در صحبت‌هایی که ۵ سال پیش من و امیررضا با همدیگر داشتیم و قرارهایی که با هم گذاشتیم به این نتیجه رسیدیم که ما دنبال مدال بین‌المللی و آسیایی و این چیزها نیستیم. از این مدال‌ها به هر حال توی ویترین خانه ما هست. ما دنبال این هستیم که امیررضا بتواند آن کار ناتمامی که من باقی گذاشتم و بابت آن شرمنده هموطنانم شدم را کامل کند. خدا را شکر آن پیش‌بینی‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که انجام دادیم دارد جواب می‌دهد. ان‌شاالله که اول امیررضا حفظ سلامتی‌اش را داشته باشد و بعد هم بتوانیم آن چیزی را که دنبالش هستیم با افتخار و با شایستگی به آن دست پیدا کنیم.

 

 

*من حاشیه‌ای ندیدم. حالا یک سری کسانی می‌خواهند این را برای خودشان بزرگ کنند و دامن بزنند به من ارتباطی ندارد. قانون مسابقه مشخص است. داور سوت می‌زند که کشتی آغاز شود و کشتی‌گیر باید فقط به این دقت کند. اگر چیزی جز این باشد اصلا به یک کشتی‌گیر نمی‌شود گفت شش دانگ.

*درست است که کشتی رشته پهلوانی است ولی خب کشتی ورزش استفاده از لحظه‌هاست. یک کشتی‌گیر در ۶ دقیقه کشتی شاید فقط یک ثانیه اشتباه کند و بابت همان یک ثانیه شکست بخورد. کشتی همین است. هر وقت داور سوت زد یعنی مبارزه شروع شده. این مسابقه را داور المپیکی سوت زد و خیلی افراد کاربلد دیگر هم بودند. شما مطمئن باشید اگر ذره‌ای طرف مقابل امیررضا حق داشت با توجه به اینکه مسابقه در مازندران برگزار می‌شد اینها به این راحتی کوتاه نمی‌آمدند.

*کاری ندارم که آقای هاشمی با امیررضا کشتی می‌گرفت. اگر برعکس این هم اتفاق می‌افتاد برای من نتیجه کشتی قابل قبول بود. چرا؟ چون داور سوت زده و کشتی آغاز شده. در ورزش ما این هست و ورزشکاران ما همیشه این اشتباه را می‌کنند. در کشتی هم بوده. برای خود من هم بارها و بارها اتفاق افتاده. شاید بتوانم بگویم من خودم جزو کسانی بودم که در ۳ ثانیه آخر مدال المپیک را از دست دادم چون فکر می‌کردم تمام شده. ولی شما ببینید در فوتبال هم همین اتفاق افتاده. در کوچکترین اتفاق همه به داور نگاه می‌کنیم و به سمت او حمله می‌بریم. باز هم می‌گویم فقط برای کشتی نیست و برای کل ورزش ماست.

*امیدوارم که ورزشکاران ما و جوانان قبل از اینکه به دنیای حرفه‌ای رو بیاورند ظرفیت‌شان را بالا ببرند و در آن چیزی که به خودشان ربط دارد دخالت کنند. نروند دنبال حاشیه و نمی‌دانم فلانی پسر منصور برزگر است یا پسر عسگری محمدیان است یا پسر فلانی. در کشتی چنین چیزهایی نداریم. هر کس باید حق خودش را روی تشک بگیرد.